Dlaczego czernieje srebrny łańcuszek? 0
Dlaczego czernieje srebrny łańcuszek?

Czernienie srebrnych łańcuszków to naturalny proces, występujący z powodu reakcji chemicznych pomiędzy srebrem a związkami siarki, obecnymi w powietrzu. Proces ten jest znany jako „czernienie siarkowe” lub „oksydacja siarkowa” i jest przyczyną czernienia srebra. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje.

Srebrne łańcuszki ciemnieją, ponieważ dochodzi do reakcji z siarką obecną w powietrzu. Srebro w kontakcie z powietrzem reaguje z zawartymi w nim śladowymi ilościami związków siarki, takimi jak: siarkowodór (H2S) lub dwutlenek siarki (SO2). Związki te tworzą na powierzchni srebra szaro-czarną lub czarną warstwę tarniny (inaczej sulfidu srebra – Ag2S).

Drugim powodem jest wspomniana wcześniej warstwa tarniny, która jest przyczyną czernienia srebrnych przedmiotów. To związek chemiczny zawierający srebro i siarkę. Tarnina ma tendencję do gromadzenia się na powierzchni srebra, przez co tworzy ciemne plamy i powoduje ciemnienie metalu.

Jeśli zastanawiałaś się dlaczego ciemnieje srebrny łańcuszek, to kolejnym z powodów może być wilgoć w powietrzu, która przyśpiesza proces czernienia srebra. Wilgotne powietrze zawiera więcej związków siarki, przyśpieszając reakcję chemiczną.

Kolejnym powodem są zanieczyszczenia powietrza, takie jak związki siarki pochodzące ze spalin samochodowych czy z ogólnie pojętego przemysłu.

Jak zapobiegać czernieniu srebra?

Należy przechowywać srebrną biżuterię w szczelnie zamkniętych pojemnikach, aby ograniczyć do nich dostęp powietrza. Należy trzymać srebro z dala od źródeł wilgoci i zanieczyszczeń, takich jak: substancje chemiczne i produkty czyszczące.

Srebrne przedmioty należy czyścić regularnie, aby usunąć warstwę taniny. Do czyszczenia srebra najlepiej użyć specjalnych past i środków do czyszczenia srebra.

Alternatywa dla srebra – stal chirurgiczna 

Doskonałą alternatywą dla biżuterii ze srebra, jest stal chirurgiczna. Prezentuje się elegancko i ma tą zaletę, że nie ciemnieje. W sklepie OTIEN znajdziesz szeroki wybór biżuterii ze stali chirurgicznej. Możesz wybierać z setek wzorów, dlatego na pewno znajdziesz coś dla siebie. 

Szczególnie polecamy nasze nowości. Jedną z nich jest uroczy łańcuszek z czterolistną koniczynką (https://otien.com/naszyjnik-celebrytka-srebrny-z-czterolistna-koniczynka-stal-szlachetna). To połączenie delikatnego naszyjnika z eleganckim motywem koniczynki, która przynosi szczęście.

Również miłośniczki czworonogów znajdą w naszym sklepie coś dla siebie. Doskonale sprawdzi się tutaj Naszyjnik Łapka Serce srebrny (https://otien.com/pl/p/-Naszyjnik-Lapka-Serce-srebrny/3991), który jest połączeniem motywu delikatnej psiej łapki splecionej z serduszkiem.

Komentarze do wpisu (0)

Produkt dnia
Naszyjnik damski z literką M złoty
Naszyjnik damski z literką M złoty

49,90 zł

szt.
Zegarek Ahun czarny mały elegancki damski na pasku
Zegarek Ahun czarny mały elegancki damski na pasku

49,90 zł

Cena regularna: 89,90 zł

Najniższa cena: 89,90 zł
szt.
Naszyjnik złoty celebrytka zawieszka miś z cyrkoniami stal chirurgiczna
Naszyjnik złoty celebrytka zawieszka miś z cyrkoniami stal chirurgiczna

79,90 zł

Cena regularna: 129,90 zł

Najniższa cena: 129,90 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl